M
E
N
U
Pesäpalloliitto - Akatemiavalmennus

Urheiluakatemiat

Ohessa Suomessa toimivat urheiluakatemiat. *) Merkityissä akatemioissa on myös pesäpallovalmennusta. Lisätietoa urheiluakatemioista löytyy Sport.fi sivustolta.

Urheiluakatemiat Suomessa

1. Etelä-Kymenlaakson urheiluakatemia
Kolme ohjattua harjoitusta viikossa.
Lisätietoja: Jiri Auranen, Akatemian toiminnanjohtaja, 044-7025731, jiri.auranen@kotka.fi

2. Etelä-Savon urheiluakatemia
Yksi ohjattu harjoitus Juvalla.
Lisätietoja sami.piisila@esua.fi

3. Joensuun urheiluakatemia
Kolme ohjattua harjoitusta viikossa 2- 3 tason urheilijoille. Yläkoulussa kaksi ohjattua harjoitusta.
Lisätietoja: Kimmo Hyppönen, Valmennuskoordinaattori, 0504367839, kimmo.hypponen@jns.fi

4. Kouvolan urheiluakatemia
Kolme ohjattua harjoitusta viikossa 2 – 3 tason urheilijoille.
Lisätietoja: Timo Pahkala, Akatemiajohtaja, 040 354 2530, timo.pahkala@kymli.fi

5. Pääkaupunkiseudun urheiluakatemia, URHEA
Ei ohjattua valmennusta.
Lisätietoja: Simo Tarvonen, Toiminnanjohtaja, 050 - 583 6513, simo.tarvonen@edu.hel.fi

6. Ouluseutu urheiluakatemia
Kolme ohjattua harjoitusta viikossa.
Lisätietoja: Jukka Latva-Rasku, Akatemiakoordinaattori, 050 3838 828 jukka.latva-rasku@eduouka.fi 
 
7. Pohjois-Savon urheiluakatemia
Kolme ohjattua lajiharjoitusta Siilinjärvellä.
Lisätietoja: Johanna Tikkanen, Huippu-urheilukoordinaattori, 044-7181795
johanna.tikkanen@kuopio.fi

8. Päijät-Hämeen urheiluakatemia
Ei ohjattua valmennusta.
Lisätietoja: Tero Kuorikoski, Toiminnanjohtaja, 044-2770891, tero.kuorikoski@phura.fi

9. Satakunta Sports Academy, SSA
Kolme ohjattua harjoitusta 2-3 tason urheilijoille. Kolme ohjattua harjoitusta 1-tason urheilijoille.
Lisätietoja: Jari Mäkelä, Valmennuspäällikkö, 044 7014248, jari.makela@pori.fi 
 
10. Etelä-Pohjanmaan urheiluakatemia
3-4 ohjattua lajiharjoitusta 2-3 tason urheilijoille.
Kolme ohjattua lajiharjoitusta erikseen Kuortaneen Urheilulukion oppilaille.
Lisätietoja: Teemu Rauhala, Valmennuspäällikkö, 0440-628 469, teemu.rauhala@kuortane.com

11. Keski-Suomen urheiluakatemia
Ei ohjattua valmennusta.
Kolme lajiharjoitusta erikseen Voionmaan Urheilulukion oppilaille.
Lisätietoja: Heli Nieminen, Toiminnanjohtaja, 050-300 5762, heli.nieminen@ksura.fi

12. Lapin urheiluakatemia
Ei ohjattua valmennusta
Lisätietoja: Huippu-urheilukoordinaattori, Juuso Toivola, 0503591600, juuso.toivola@santasport.fi

13. Turun seudun urheiluakatemia
Ei ohjattua valmennusta.
Lisätietoja: Mika Korpela, Huippu-urheilukoordinaattori, 050 4323592,
mika.korpela@turku.fi

14. Tampereen urheiluakatemia
Kaksi ohjattua lajiharjoitusta harjoitusta 2- 3-tasolla.
Juha Antikainen, valmennuskeskusvalmentaja, 0405350337, juha.antikainen@varala.fi 
 
15. Vaasan seudun urheiluakatemia-Vasa regionens idrottsakademi
Ei ohjattuja lajiharjoituksia.
Lisätietoja: Jens Wallin, Toiminnanjohtaja, 050-5355 499, jens.wallin@vsua.fi

16. Vuokatti-Ruka urheiluakatemia
Kolme ohjattua harjoitusta 1-tasolla.
Viisi ohjattua harjoitusta 2-tasolla.
Kolme ohjattua harjoitusta 3-tasolla.
Lisätietoja: Mikko Kuosmanen, Lajivastaava, 0400-350821, mikko.kuosmanen@sotkamonlukio.fi

17. Keski-Pohjanmaan urheiluakatemia
Ei ohjattuja lajiharjoituksia.
Lisätietoja: timo.virolainen@kokkola.fi

18. Etelä-Karjalan urheiluakatemia
Kolme ohjattua harjoitusta.
Lisätietoja: Elina Sinisalo, 040 952 4843, elina.sinisalo@eklu.fi

19. Porvoon urheiluakatemia
Ei ohjattuja harjoituksia. Lisätietoja: Petri Uronen, 0400-403076, petri.uronen@porvoonurheilukatemia.com

 20. Forssan urheiluakatemia

Kolme ohjattua harjoitusta. Lisätietoja: Ari Kenttäaho, 0405842769, ari.kenttaaho@gmail.com

 

 

 

105 Pesäpallo-onnistumista

105 pesäpallo-onnistumista –materiaali antaa pesiskouluohjaajille ja opettajille työkalupakin rakentaa harjoitusten tavoitteisiin parhaiten soveltuvia harjoitteita, pelejä ja leikkejä.

Suomen Pesäpalloliitto PPL Ry

Superpesis